מדריך לבחירת מתווך נדל"ן?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
מתווך-נדל״ן

תוכן עניינים

ראשית השאלה החשובה יותר – האם צריך וכדאי להשתמש בשירותיו של מתווך נדל״ן? הרי שכר טרחתו לא מבוטל כלל וכלל. שנית שאלה מתבקשת שעשויה לעלות מן הכותרת היא כיצד אני כל כך חסר מקצועיות שאני מעז להתייחס בפוסט אחד בלי לעשות הבחנה בין השירות הניתן ממתווך למוכר נכס לבין השירות הניתן ממתווך לקונה נכס, לשוכר נכס או למשכיר נכס שהם שירותים שונים כל כך עם יכולות ותכונות נדרשות שונות כל כך?

לגבי השאלה הראשונה אני מניח שכל קורא יוכל להסיק את מסקנותיו בתום קריאת המדריך. לגבי השאלה השניה, אני מסכים, בהחלט יש הבדלים תהומיים בין הפעולות הללו ולכן מן הראוי להתייחס אליהן בנפרד ובעתיד יעלו גם מדריכים כאלו. לעת עתה נעבור על העקרונות במאקרו של כיצד לבחור מתווך נדל"ן.

ראשית, 3 תכונות

אלו הן תכונות / תוצאות של תכונות אשר בעיניי קריטיות ביותר להצלחת מתווך ובגדר קריטוריון חובה כאשר בוחרים לעבוד איתו:

יכולת לחסוך זמן: אחת הסיבות שאנו הולכים למתווך היא נוחות וחיסכון בזמן. נפגשים איתו ובפעם אחת רואים 3-4 נכסים כשהוא תיאם את כולם בשעה היעודה ובצורה מסודרת וחלקה, בלי שטילפנו לבעלי הנכסים/ השוכרים ותיאמנו ואישרנו הגעה וכדומה.

יכולת גישור פערים: במו"מ ישיר ללא מתווך קשה לגשר על פערים כי כל צד מתבצר בעמדתו בקלות יתרה, ממתין שהצד השני יתקשר, אין מי שיריץ את הדברים מהר וידרבן את הצדדים, כל צד לעשות את מאמציו.

ניטרול רגשות בקרב צדדים: במו"מ בקרב צדדים (קונה ומוכר) ולעיתים אף בין עורכי דין של קונה ומוכר עסקאות מתפוצצות בגלל אגו ומשחקי כבוד. ממש. זה לא התקשר, ההוא דיבר לא יפה או זרק הצעה מעליבה, ההוא רק רודפים אחריו ואינו זמין וכדומה. מתווך טוב באמת, לא יפחד להפנות את האש כלפי עצמו כדי שבין הצדדים לא יהיו משקעים וכמו כן לא יפחד גם לגשר/ ללחוץ בנימוס על הצדדים כדי שהצדדים יוכלו להתקדם בדרך המלך.

לאחר הבייס הנ"ל שחייב שיהיה במתווך, להלן מספר תכונות שמשפיעות על עבודה שוטפת טובה בין הצדדים ושמביאות ללקוח ערך מוסף רב מהמתווך.

טרם הצגתם, חשוב לציין שחלק גדול מהתכונות הנ"ל חשיבותן היא בעיקר לקונים או מוכרים שאינם בקיאים בצורה טובה בחומר. כאשר מדובר במשקיע/ מוכר מיומן ששולט באזור על בוריו הוא יכול לוותר על חלק מהתכונות הנ"ל ולעיתים לוותר כמעט על כולן ועדיין לחיות בשלום.

מדד תכונות מתווך נדל״ן

התכונות חולקו לפי רמות חשיבות לנוחיותכם:

חשוב מאוד:

מקצועי:
זה נשמע מובן אך הכוונה עמוקה הרבה יותר:
מקצועי לוקאלית: כוונתי למתווך שחי את המקום, מכיר את האוכלוסייה, מכיר את אנשי המקצוע הטובים בסביבה, את קהל היעד לרכישה, למכירה ולהשכרה ומה הצרכים שלהם. מכיר ממש לפרטי פרטים, האם אזור של צעירים/ מבוגרים/ יוצאי חבר העמים/ צווארון לבן/ כחול וכדומה. מעבר לכך חשוב לי שהוא יכיר את האזורים המרכזיים הקרובים, האם יש תבע"ות עדכניות/ תכניות חדשות בקנה, מה המחירים וממה נגזרים והרשימה יכולה להמשיך כפוסט בפני עצמו.

מקצועי כללית: אחד שעשה מספר עסקאות נדלן, מכיר את המונחים- הערת אזהרה, נסח טאבו, תשריט בית משותף וכדומה, מתנהל בצורה יעילה- עונה לטלפון, מגיע בשעות שתואמו למניעת אי נעימויות, משיב לשאלות וכדומה.

לגבי תכונה זו חשוב מאוד גם לשים לב שאנו כלקוחות מתנהלים בצורה מקצועית אחרת מתווך מקצועי לא ישוש לעבוד איתנו (כן כן). יש לקוחות שמרגישים בנוח להתקשר בכל שעה/ לא להגיע בזמן, לדבר בזלזול, להציע הצעות כלאחר יד בלי רצון כנה, לשאול את המתווך שאלות קיטבג שמראות שהלקוח מחפש יותר ללמוד מהמתווך על האזור והמחירים ופחות לקנות/ למכור. מעבר לכך לפני פניה למתווך מומלץ לבדוק השלכות מיסוי ומשכנתא. אם לקוח לא יהיה בקיא בהנ"ל, הלקוח ייתפס לא מקצועי, ולכן, נאה דורש נאה מקיים.

אמין:  זוהי תכונה שחשובה גם לטובת התנהלות חיובית בין הצדדים וגם לטובת נסיכת ביטחון בביצוע פעולת הקניה/ מכירה. גם מול מתווך אמין תמיד מומלץ לבצע בדיקות בעצמכם. בכל זאת מדובר בעסקה לא קטנה.

חשוב:

משתף באינפורמציה:
יש מתווך נדל״ן שמשתף יותר ושי שפחות ויש שלא משתפים אינפורמציה או שפשוט לא בקיאים. מומלץ להסתייע בכאלו שכן.

עיסוק עיקרי ויחידי:
יש מתווך נדל״ן שבמקביל להיותו מתווך נדל״ן הוא גם ספר, נהג מונית וכדומה. זה לא בהכרח רע, בפרט לא כאשר הלקוח הוא קונה ואז יש לו גמישות גדולה במספר המתווכים ומה רואה איתם. במכירה עדיף אחד שזה עיסוקו העיקרי וכך סביר להניח שקהל לקוחותיו יהיה גדול יותר, זמינותו מיטבית ומרצו יושקע הרבה יותר בדירתכם מאשר במספר וכו.

גילוי נאות, אני בתחילת דרכי כמתווך הייתי סטודנט במשרד מלאה. יש מעטים שאומרים שהייתי לא רע (-;

ניסיון:
במקרה זה, לא בהכרח כל המרבה הרי זה משובח (ישנם מתווכים וותיקים שבקושי יוצאים מהמשרד) אבל שנתיים-שנתיים וחצי (ובפרט למתווך ממוקד באזור ושזה עיסוקו העיקרי) בהחלט נותנים למתווך בסיס היכרות טוב עם הנכסים, המחירים, מוקדי עניין ובנוסף זה מספיק זמן כדי ליצור בסיס טוב של קונים. (בחישוב מהיר בשנתיים עבודה בערך 550 ימים. מתווך נדל״ן שרואה 1-2 נכסים חדשים בשבוע, מציג דירה לפחות 1-2.5 פעמים ביום, עושה עסקה כל חודשיים-שלושה משמע הוא ראה 150 נכסים שונים באזור, הראה קרוב ל1,000 פעמים דירות, ביצע 10 עסקאות מוצלחות והרבה מאוד לא מוצלחות/ כמעטים).

די חשוב:

רישיון תיווך:
כן, כתבתי שזה "די חשוב" שזה קצת מטלטל אך זוהי האמת. רישיון תיווך הוא לא מה שיקבע אם מתווך נדל״ן הוא טוב או לא ואם יצליח לסייע במכירה או בקניה טוב יותר. נכון, תמיד רצוי לעבוד עם אנשי מקצוע מורשים שעברו בחינה בתחום וכך יש גוף מפקח ושמהווה כתובת אם יש בעיות (רשם המתווכים).

ובכן, ראשית, אם יש בעיות ואין למתווך רישיון, אז הוא יותר בבעיות (כי אין לו רישיון, וטכנית הוא גם לא זכאי לתשלום) ושנית, יש כתובת בין אם יש או אין לו רישיון (בית משפט). אני לא מעודד אף אחד לעבוד עם מתווך בלי רישיון/ ללכת לבתי משפט וממש לא מעודד מתווכים לעבוד בלי רישיון מה שבעיני מראה על זילות במקצוע, בלקוח שמקבל את השירות וב"מתווך" עצמו.

למרות זאת כאחד שעבד עם לא מעט מתווכים, נתקלתי בחאפרים שביצעו את העבודה טוב יותר, מקצועי יותר ושירותי יותר מכאלו עם רישיון ושנות וותק רבות ולכן מבחינתי זה לא מהווה רף כניסה ראשון. כן אומר, שבעת מכירת נכס, בשל רגישות הפעולה הייתי נותן חשיבות גדולה יותר לרישיון תיווך לעומת קניה שהיא גמישה ולא מערבת הכנסת אדם זר הביתה.

לא בטוחים שלמתווך שלכם יש רישיון? אפשר לבדוק בלינק הבא ולחפש את שם המתווך: 

למעבר לרשם המתווכים לחץ כאן

אסכם כי מתווך נדל״ן הוא כלי מצויין לחיבור לנכסים/ קונים טובים והן לאנשי מקצוע ומידע שלעיתים לא חשופים ולא מפורסמים בשום מקום. מעבר לכך מתווכים חוסכים בזמן, מגשרים על פערים ולעיתים בשל היכרות כה מעמיקה עם המקום עצותיהם טובות ומדוייקות להפליא ולא יופיעו בשום מדריך (כנראה יריתי לעצמי ברגל אבל האמת צריכה להיאמר (-;).

מחפשים מתווך נדל״ן שעונה על הקריטריונים שפה ועוד רבים?

לחצו כאן

מכירים מישהו אחר שמחפש? שתפו אותו במאמר!

עדיין לא נרשמתם לרשימת התפוצה שלנו? זה הזמן. אנו לא שולחים ספאם ומעדכנים כשבאמת יש לנו דברים חשובים לעדכן (:

ההרשמה ממש כאן  >>

נשמח לשמוע את דעתך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שיתוף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

הישארו מעודכנים

רוצה לקבל עדכונים על מדריכים, מאמרים וטיפים לפני כולם?

אנו נגד ספאם, מכבדים את פרטיותך ולעולם לא נמסור פרטיך לצד ג' ללא הסכמתך

מאמרים ומדריכים נוספים

חיפוש מאמרים/מדריכים

חיפוש בעלי מקצוע מומלצים

maleavatar - עושים נדלן

בעושים נדל"ן חשובה לנו דעתכם!

  • כדי לוודא שהשירות שקיבלתם היה מצויין אנו נחזור אליכם לקבלת משוב.

  • כדי לחסוך לנו ולכם טלפונים מיותרים למשוב לחצו על "הצגת מספר" של העסק רק אם אתם צריכים שירות.

  • אנחנו שומרים על פרטיותכם ולא מעבירים פרטיכם לאף צד ג' לשום שימוש

רוצה לקבל עדכונים על מדריכים, מאמרים וטיפים לפני כולם?

אנו נגד ספאם, מכבדים את פרטיותך ולעולם לא נמסור פרטיך לצד ג' ללא הסכמתך

בעושים נדל"ן חשובה לנו דעתכם!

קוד האימות נשלח לנייד שלך:

האימות מתבצע פעם אחת לאחריו המערכת תזכור אותך ותאפשר לך חשיפת פרטי אנשי המקצוע באתר.
אנא פנה רק לבעלי מקצוע מהם אתה מעוניין בשרות.

בעושים נדל"ן חשובה לנו דעתכם!

במקרה של יצירת קשר עם עסק אנו נחזור אליכם לקבלת משוב.

כדי לחסוך לנו ולכם טלפונים מיותרים לחצו על "הצגת מספר" עם העסק רק אם אתם צריכים שירות.